Korzyści oleju i mąki kokosowej

Unikalna kombinacja kwasów tłuszczowych może mieć bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Olej kokosowy pozwala lepiej spalać tłuszcz. Umożliwia też lepszą pracę mózgu, ale czy słyszałeś kiedyś o korzyściach płynących z pieczenia mąki kokosowej? Mąka kokosowa jest miękka i produkowana z suszonego mięsa kokosowego. Jest naturalnym produktem ubocznym produkcji mleka kokosowego.

Olej kokosowy był demonizowany w przeszłości, ponieważ zawiera tłuszcze nasycone. Rzeczywiście jest jednym z najbogatszych źródeł tłuszczu nasyconego, które są znane człowiekowi. Zawiera bowiem prawie 90% kwasów tłuszczowych, w tym nasycone. Jednak nowe dane pokazują, że tłuszcze nasycone są nieszkodliwe. Większość kwasów tłuszczowych ma długie łańcuchy, ale w oleju kokosowym znajdują się kwasy tłuszczowe, posiadające średniej długości łańcuchy. Metabolizowane są więc inaczej. Docierają bezpośrednio do wątroby z przewodu pokarmowego i wykorzystywane są jako szybkie źródło energii i przekształcają się w tak zwane związki ketonowe, które mogą mieć lecznicze działanie na zaburzenia mózgu, takie jak choroba Alzheimera i epilepsja.

mąka kokosowaTak jak można samemu zrobić w domu mleko kokosowego, tak samo możemy zrobić samodzielnie w zaciszu domowym mąkę kokosową. Maka kokosowa jest bogata w białko, błonnik i tłuszcze. Jest również dobrym źródłem kwasu laurynowego, a tłuszcze nasycone mogą skutecznie wspierać nasz system odpornościowy i tarczycę. Podobnie jak większość zdrowych tłuszczów, kwas laurynowy wpływa pozytywnie na naszą skórę. Produkt jest także wyjątkowo dobrym źródłem manganu, który pomaga lepiej wykorzystywać wiele składników odżywczych, w tym cholinę i biotynę (znajdującą się w jajach), witaminę C i tiaminę. Mangan pozwala również zachować zdrowe kości. Wpływa też na prawidłowe funkcje układu nerwowego. Oddziałuje także pozytywnie na tarczycę. Mąka kokosowa pomaga też w utrzymaniu optymalnego poziomu cukru we krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *