Spirulina – podstawowe informacje

spirulina

Mikroalgi, o naprawdę mikroskopijnej wielkości, są nieocenionym źródłem składników pokarmowych, po które sięgamy coraz częściej, chcąc wspomóc własny organizm lub po prostu wzbogacić dietę o te składowe, których może w niej zabraknąć. Taką mikroalgą jest spirulina – roślinka o niebiesko-zielonym zabarwieniu, należąca do najstarszych żyjących organizmów. Uważa się, że spirulina może mieć już ponad 3,5 miliarda lat i to ona, między innymi, przyczyniła się do ukształtowania atmosfery ziemskiej i wzbogacenia jej w tlen, dzięki czemu na Ziemi powstało życie, a my możemy swobodnie oddychać.

Skład spiruliny (polecamy więcej informacji o spirulinie ze strony: spirulina-sklep.com.pl)

Spirulina jest przede wszystkim bogatym źródłem dwóch pigmentów o właściwościach zdrowotnych. Te pigmenty to chlorofil odpowiadający za jej zielony kolor oraz fikocyjanina nadająca spirulinie odcień lekko niebieski.

Barwiąc tę roślinkę, pigmenty nadają jej jednocześnie silne właściwości zdrowotne. Chlorofil ma bowiem działanie oczyszczające i odtruwające – umożliwia usunięcie z organizmu zalegających w nim toksyn pochodzących zarówno ze środowiska, w którym żyjemy i ze spożywanych przez nas pokarmów, jak i będących produktami przemiany materii, które zdrowo funkcjonujący organizm powinien bez problemu wydalić, a z których wydaleniem organizm chory lub zanadto obciążony, może mieć spore problemy.

Fikocyjaninę natomiast charakteryzuje zdolność wpływania na produkcję komórek macierzystych wytwarzanych przez szpik kostny. Z tych komórek powstają później krwinki – białe i czerwone. Tym sposobem Fikocyjanina zapobiega anemii i jednocześnie wzmacnia układ odpornościowy.

Oprócz fikocyjaniny i chlorofilu spirulina dostarcza organizmowi pełnowartościowego białka (jest idealnym zamiennikiem produktów mięsnych w diecie wegetariańskiej) oraz szeregu witamin i minerałów, które doskonale uzupełniają wszelkie niedobory pokarmowe, przez co mikroalgi mogą stać się niezłym zamiennikiem dla niektórych syntetycznych produktów witaminowo-minerałowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *