Czym jest copywriting i na czym polega?

W dzisiejszych czasach mało jest osób, które nie spotkały się z tym słowem. Mimo, że nie ma dobrze pasującego polskiego odpowiednika robi niemałą karierę. Szczególnie upodobało sobie środowisko reklamy, ale i popularne jest w świecie pozycjonowania stron. Jakie to słowo? Copywriting.

Określenie to pojawiło się w polskiej świadomości stosunkowo niedawno. Jeszcze parę lat temu, gdyby zapytać: co to jest copywriting, wielu rodaków odpowiedziałoby, że nie ma pojęcia. Jednak z czasem ten nieprzetłumaczalny wyraz przyjął się na tyle, że stał się niezbędny w środowisku reklamy oraz social media.

Na czym polega ów copywriting? W dużym uproszczeniu – na pisaniu tekstów. One mogą trafić do reklamy, jako spot reklamowy, ulotka, czy zostać umieszczone w Internecie, jako artykuły do przedruku. Celem tych tekstów jest wpłynięcie na wzrost świadomości klientów o danym produkcie, a w efekcie zwiększenie jego sprzedaży.

Jednym z gatunków copywritingu jest pisanie tekstów SEO. Polega to na napisaniu tekstu na dany temat z użyciem podanych słów kluczowych. Opublikowanie go na stronie internetowej ma wpływ na jej pozycje w rankingu tworzonym przez wyszukiwarki internetowe. Stąd też jest to jedna z metod wykorzystywanych przez firmy zajmujące się pozycjonowaniem stron www. Inna są artykuły do przedruku – artykuły, które można swobodnie kopiować na swoją stronę wraz z danymi skąd zostały ściągnięte i kto to napisał. Jednak podczas pisania tekstów należy wziąć pod uwagę, by nie były one kopiowane z poprzednich. Może to spowodować spadek strony w rankingu lub znudzenie czytelnika, który ma wrażenie, że już gdzieś to czytał.

Mimo, że sam pomysł copywritingu powstał w Ameryce w latach sześćdziesiątych XX wieku, do Polski zawitał stosunkowo niedawno. Mimo to, biznes szybko się nim zainteresował widząc nowe możliwości reklamowe i sprzedażowe. Nic więc dziwnego, że jak grzyby po deszczu powstają agencje copywritingowe, jak i osoby w pojedynkę zajmujące się pisaniem takich tekstów. Mając spore możliwości wyboru trzeba tylko uważać, by nie trafić na partacza..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *