Jak wybrać projekt domu jednorodzinnego?

projekt domu

Prawidłowy dobór projektu swojego wymarzonego domu jednorodzinnego z całą pewnością będzie nastręczać stosunkowo sporo problemów. Trzeba tutaj wziąć pod uwagę wiele różnorodnych czynników, które razem wzięte będą sprawiać, iż dom zbudowany według wybranego projektu będzie idealnie dopasowany do naszych potrzeb, jak również możliwości. Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu z nieco bliższej perspektywy, tym bardziej, iż z dużą dozą prawdopodobieństwa, każdy z nas stanie kiedyś przed dylematem wyboru projektu swojego domu jednorodzinnego.

Na co zwracać uwagę wybierając projekt domu?

tanie projekty domówTutaj warto zacząć od kwestii tego, iż najlepszym rozwiązaniem będzie wybór projektu jeszcze przed zakupem działki budowlanej. Wynika to z faktu tego, iż czasami po prostu najlepszy projekt, dopasowany do naszych potrzeb, będzie wymagać działki o określonych wymiarach minimalnych. W o wiele gorszej sytuacji będą ci, którzy działkę już zakupili, bądź dostali. W takich bowiem okolicznościach, trzeba będzie jej rozmiary uwzględnić podczas wybierania projektu domu.

Pozostałe kwestie, na które musimy tutaj zwrócić uwagę będą wyglądać następująco.

  • Powierzchnia użytkowa domu – to kwestia zdecydowanie najważniejsza, przekładająca się na poziom naszego komfortu w naszym własnym domu jednorodzinnym. Musimy tutaj w taki sposób dobrać powierzchnię, aby każdy z domowników mógł odczuwać odpowiednio wysoki poziom komfortu podczas codziennej eksploatacji budynku.
  • Koszty budowy domu – bardzo dużo projektów określa od razu pewne ramy kosztów budowy, dzięki którym możemy się zorientować, czy w ogóle jesteśmy w stanie sprostać wymaganiom finansowym poszczególnych projektów. Bardzo często można także natrafić na tanie projekty domów, które zagwarantują nam niższe koszty budowy.
  • Typ budynku – w tym przypadku chodzi przede wszystkim o kwestię tego czy decydujemy się na budynek parterowy, piętrowy, czy też budynek z poddaszem użytkowym. To już są kwestie zależne tylko od nas i tego, która opcja będzie bardziej nam odpowiadać.
  • Technologia budowy – praktycznie każdy projekt domu będzie także wyposażony w różnorodne warianty realizacji. Poszczególne projekty można będzie zrealizować przy zastosowaniu tradycyjnej technologii murowania, jak w technologii modułowej, czy też drewnianej.
  • Koszty eksploatacji budynku – to ostatnia, bardzo ważna kwestia. Musimy z góry wiedzieć, jakie będziemy ponosić roczne koszty związane z ogrzewaniem budynku i przygotowaniem c.w.u.

Ostateczny wybór projektu domu jednorodzinnego.

projekt wymarzonego domuSkoro już określimy wszystkie kwestie, nie będziemy mieć raczej trudności z wyborem odpowiednich projektów, spełniających nasze kryteria. Teraz jedynie pozostanie dopasowanie technologii konstrukcyjnej budynku do naszych możliwości finansowych. Obecnie najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest budowa domów pasywnych, które zapewniają nam zerowy bilans energetyczny, co oznacza brak kosztów eksploatacji. Taki dom będzie w zasadzie sam na siebie pracował, poprzez dodatkowe instalacje solarne i fotowoltaiczne, jak również poprzez dobrą izolację, zapewniającą minimalne straty ciepła.

Jednym słowem wybór odpowiedniego projektu domu, nie jest kwestią najprostszą, aczkolwiek postępując według wytyczonego powyżej planu, z całą pewnością możliwe będzie dobranie projektu, którego realizacja nie pociągnie za sobą ogromnych kosztów, a koszty eksploatacji także ustanowione będą na zadowalającym nas poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *