Kredyt gotówkowy

Potrzebujesz szybkiego zastrzyku gotówki, który pomoże Ci zrealizować marzenia? Właśnie w tym celu powstały kredyty gotówkowe. To jeden z najpopularniejszych sposobów na finansowanie swoich potrzeb i nagłych wydatków. Jednak zanim zdecydujesz się na zaciągnięcie takiego kredytu, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach z nim związanych.

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to kredyt, który udzielany jest przez różne instytucje finansowe i można wykorzystać go w dowolnym celu konsumpcyjnym. Najczęściej wykorzystywany jest on w celu zaspokojenia potrzeb takich jak np. kupno samochodu, sprzętu elektronicznego itp. Zazwyczaj udzielany jest on bez poręczycieli i dodatkowych zabezpieczeń, ponieważ jego kwota jest stosunkowo niska.

Dużą zaletą takiego kredytu jest to, że pieniądze, które dostaniemy, możemy przeznaczyć na dowolny cel, a bank nie będzie sprawdzać, jak rozdysponujemy pieniądze. Jednak tak jak w przypadku ubiegania się o inne kredyty, tak też w przypadku kredytu gotówkowego niezbędna będzie pozytywna historia kredytowa w BIK.

Umowa na ten rodzaj kredytu zawierana jest na określony czas, który może wynosić od kilku miesięcy do kilku lat. Kredytobiorca spłaca zobowiązanie w określonych terminach, w każdym miesiącu. Należy pamiętać o tym, że im dłuży jest okres kredytowania, tym niższą ratę będziemy płacić raz w miesiącu, ale w ogólnym rozrachunku niesie to ze sobą duże koszty dodatkowe takie jak odsetki.

Zalety kredytu gotówkowego

Niewątpliwe zalety kredytu gotówkowego to m.in.:

  • dość prosty i szybki proces sprawdzania historii w BIK
  • duża oferta takich kredytów na rynku
  • uniwersalny charakter kredytu, który pozwala na wydanie pożyczonych pieniędzy na dowolny cel
  • zabezpieczenie nie jest tak często wymagane, jak w przypadku innych kredytów

Wady kredytu gotówkowego

Kredyt gotówkowy posiada takie wady jak:

  • duże oprocentowanie
  • wysoki koszt
  • niskie kwoty, które można dzięki niemu uzyskać

Czy warto wziąć kredyt gotówkowy?

Kredyt to czasem jedyna opcja, która pomoże Ci zdobyć trochę gotówki w dość krótkim czasie. Pamiętaj jednak aby podjąć tę decyzję w odpowiedzialny sposób i wcześniej odpowiednio przeanalizuj swoją sytuację. Zastanów się, czy może nie lepiej poczekać trochę czasu i samodzielnie odłożyć na upragniony cel niż spłacać raty kredytu i koszty dodatkowe. Jeśli już musisz wziąć kredyt gotówkowy, to dokładnie zwróć uwagę na takie aspekty jak odsetki i RRSO, które generują dodatkowe koszty związane z zaciągnięciem kredytu. Najczęściej bank dolicza także prowizję za udzielenie kredytu, która jest doliczana do kredytu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *