O zastosowaniach komórek macierzystych

komórki macierzyste

Coraz częściej mówi się w prasie i wielu innych mediach o komórkach macierzystych i ich licznych zastosowaniach w leczeniu wielu różnych schorzeń. W tym krótkim tekście zamierzam omówić najważniejsze problemy zdrowotne, w których z pomocą może przyjść wykorzystujące je technologia medyczna.

Zacznijmy najpierw od tego, co określamy, jako komórki macierzyste. Ten termin odnosi się do wszystkich komórek przejawiających jednocześnie dwie zdolności. Po pierwsze, muszą one być zdolne do nieograniczonej (oczywiście potencjalnie) liczby podziałów. Po drugie, muszą być zdolne do różnicowania się w najróżniejsze komórki innego typu. Jeśli spełniają oba te warunki, możemy mówić o komórkach macierzystych.

Te komórki mogą być wykorzystywane potencjalnie do uleczenia każde, bez wyjątku tkanki wchodzącej w skład ciała ludzkiego. Niestety, daleko naszej obecnej technologii do wykorzystywania ich w tak zaawansowany sposób. Nie znamy aktualnie sposobu na wytworzenie z komórek macierzystych komórek innej tkanki, które pozwolą nam później na odbudowanie całego narządu, bądź jego częściową przynajmniej rekonstrukcję.

Macierzyste komórki są bardzo często hodowane w kulturach in vitro. Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że znajdą one zastosowanie w tworzeniu różnych organizmów transgenicznych. Jednakże znacznie większe nadzieję pokładane są w ich wykorzystaniu do odnawiania ludzkiego organizmu. Potencjalnie możliwe jest w ten sposób odbudowanie całego utraconego narządu, bądź nawet kończyny.

Na koniec powiem kilka słów na temat ich pozyskiwania. Od jakiegoś czasu wykorzystywana jest do tego celu krew pępowinowa. Jest doskonałym źródłem krwiotwórczych komórek macierzystych. Ma ponadto jedną dużą przewagę nad innymi metodami. Mianowicie, w ten sposób możemy zdobyć pewną ilość komórek macierzystych całkowicie nieinwazyjnie.

Więcej o komórkach macierzystych dowiecie się z tej strony – www.krewpepowinowa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *