Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Współcześnie coraz więcej słyszymy na każdym kroku o ekologii i odnawialnych źródłach energii, a coraz częściej też, sami zaczynamy się zastanawiać, co zmienić w naszym domu, naszym życiu i podejściu do otaczającego nas świata, aby być bardziej ekologicznym człowiekiem. Nie warto tutaj od razu rzucać się z motyką na słońce. O wiele lepiej jest małymi krokami usprawniać swoje podejście i sprawiać, iż nasz dom będzie coraz bardziej przyjazny dla środowiska. Jednym z rozwiązań, na które możemy sobie pozwolić, przy niezbyt dużych nakładach finansowych jest montaż kolektorów słonecznych na dachu, dzięki czemu podniesiemy poziom ekologiczności naszego budynku a jednocześnie ograniczymy nieco nasze wydatki przynajmniej w zakresie przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Co nam dają kolektory słoneczne?

Przede wszystkim zapewniają oszczędności, bowiem do nagrzania c.w.u. wykorzystujemy nie prąd, czy też materiały opałowe, a promienie słoneczne. Kolektory to specjalne ciemne rury w których znajduje się glikol (nie paruje tak szybko jak woda. Glikol nagrzewa się od słońca a następnie jest tłoczony do wymiennika, gdzie oddaje swoje ciepło do wody w zbiorniku. Ta woda może być następnie wykorzystywana jako ciepła woda użytkowa, a w niektórych warunkach także jako wstępnie ogrzana woda do instalacji grzewczej. Generalnie rzecz ujmując, dobrze dobrana i prawidłowo wykonana instalacja kolektorowa pozwoli nam na poczynienia całkiem pokaźnych oszczędności w skali roku, szczególnie zaś latem, kiedy do podgrzewania c.w.u. wykorzystywany jest zazwyczaj prąd elektryczny. Tutaj zaś wykorzystujemy naturalne ciepło słoneczne, dzięki czemu nie generujemy strat, oraz nie zanieczyszczamy środowiska. Wykorzystywanie promieni słonecznych jest jak najbardziej ekologiczne. Teraz jeszcze tylko należy zaczekać aż nasi naukowcy opracują technologię pozwalającą nam zbierać ciepło latem i magazynować je w taki sposób, aby było do wykorzystania zimą, kiedy promieni słonecznych zabraknie.

Dobra instalacja i prawidłowy jej montaż.

Skoro już podejmiemy decyzję o inwestowaniu w kolektory słoneczne warto zastanowić się nad wyborem ich rodzaju, oraz nad prawidłowym ich montażem. Nie da się ukryć, iż cała instalacja do prawidłowej pracy powinna być wyposażona w odpowiednie pompy, regulatory i zawory, wobec czego nie da się bez nich po prostu obejść. Tutaj nie ma co szukać oszczędności, i samodzielnie próbować zająć się montażem. Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie montażu fachowcom, którzy w stu procentach wykorzystają wiedzę i możliwości jakie daje nam montaż kolektorów słonecznych, dzięki czemu cała instalacja będzie bezpieczna i zagwarantuje nam prawidłowy poziom oszczędności płynący ze źródeł energii odnawialnej. Generalnie rzecz więc ujmując, można powiedzieć, iż rzeczywiście warto inwestować w nowoczesne rozwiązania ekologiczne, bazujące na odnawialnych źródłach energii, gdyż jest to technologia niewątpliwie przyszłościowa, zapewniająca nam lepszy poziom dbałości o naszą planetę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *